
MEGNYITÓ:
VÁRFOK GALÉRIA
1012 Budapest, Várfok u. 11.
2021. november 26. | péntek | 18:00 – 20:00 között
A kiállítás 2021. november 27. és 2022. február 12. között tart nyitva, keddtől szombatig 11-18 óra között látogatható.
• • • • •
A járványügyi helyzetre való tekintettel aktuális tárlataink látogatása kizárólag védettségi igazolvánnyal lehetséges.
A Várfok Galéria művészkörének legendás alkotója, Françoise Gilot (1921, Neuilly-Sur-Seine, France) idén ünnepli 100. születésnapját. A Várfok Galéria egy nagyszabású retrospektív-jellegű kiállítással kíván tisztelegni az alkotó előtt, mely Gilot 100. születésnapján, 2021. november 26-án nyílik meg.
A kiállítás a művész munkásságának minden korszakából felvonultat műveket. A tárlat évtizedek fáradhatatlan tehetségének ünnepe: magángyűjteményekből újra felbukkanó lenyűgöző festmények, monumentális méretű lebegővásznak, Magyarországon először megtekinthető alkotások bizonyítják Françoise Gilot méltó helyét a művészettörténetben. Utóbbit az is mutatja, hogy művei olyan neves közgyűjteményekben találhatóak meg, mint a New York-i The Metropolitan Museum of Art vagy a párizsi Centre Pompidou.
Françoise Gilot majd’ 80 évet átívelő festészeti munkássága diadal, életműve az utóbbi évtizedekben fokról fokra került az őt megillető helyre. Számos csatát kellett megvívnia, míg levetkőzte magáról a „Picasso múzsája” címet és a szakma világszerte elsőrangú, önálló művészként ismerte el. Művészetének gyökerei a 20. századi művészet forradalmi virágkorába vezetnek vissza, ahol közvetlen kapcsolatban állt a kor olyan jeles alkotóival, mint Braque, Matisse, Paul Éluard, André Breton, Aragon, Cocteau és Robert Capa. A kiállítás otthont ad a fotográfus legendás képének is, melyet 1948-ban Gilot-ról és Picassóról készített.
A Várfok Galéria 2000 óta számos önálló kiállítást rendezett Gilot páratlan életművéből és méltán büszke arra, hogy a művész egyedüli európai galériájának mondhatja magát, amely a mai napig személyes kapcsolatot ápol vele, valamint arra a tényre, hogy Európában itt található a művész elérhető alkotásainak legnagyobb gyűjteménye.
Rozsda Endrének, a magyar származású szürrealista festőnek köszönhető, hogy Gilot csatlakozott a Várfok Galéria művészköréhez. A legendás művészkapcsolatnak állít emléket a Várfok Project Room a Françoise-ról álmodom: Françoise Gilot és Rozsda Endre barátsága c. kiállítással. A fotókkal, festményekkel és rajzokkal mesélő tárlat azt a kifinomult nyelvet próbálja megszólaltatni, amit Gilot és Rozsda beszélt egymás között – a festészetben rejlő kölcsönös megértés legszebb megnyilvánulásaival találkozhatunk, egy életre szóló barátság örök lenyomataiként.
Françoise Gilot a múlt évszázad művészetének utolsó szemtanúja – a Várfok Galériában őt éltető kiállítás személyén és festészetén keresztül történő időutazás.
A kiállítás létrejöttét a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.
Robert Capa: Picasso az élettársával, Françoise Gilot-val és az unokaöccsével, Javier Vilato-val a tengerparton. Golfe-Juan, Vallauris, Franciaország, 1948. augusztus © International Center of Photography/Magnum Photos című fotográfiájáért köszönet a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központnak.
KIÁLLÍTOTT MŰVEK:
ESEMÉNY GALÉRIA
FRANÇOISE GILOT
1921, Neuilly-sur-Seine (F)
1921 November 26-án megszületik a Párizs melletti Neuilly-sur-Seine-ben (F).
1938-1945 Tanulmányok filozófiai, irodalmi, jogi és természetesen képzőművészeti téren (Académie Julian, Párizsi Képzőművészeti Egyetem). Mestere Jean Souverbie.
1939 Első találkozása Rozsda Endrével, az olajfestést helyezi előtérbe.
1943 Első kiállítása, „Geneviève-vel” közösen (Galerie Madeleine Decre). Találkozik Pablo Picassóval.
1945 Megismerkedik többek között Nicolas de Staëllel és a Réalités Nouvelles csoportosulással.
1946 Összeköltözik Picassóval dél-franciaországi házukban. Első találkozása Matisse-szal.
1947 Megszületik első gyermeke, Claude Picasso.
1949 Megszületik második gyermeke, Paloma. Exkluzív szerződést köt Daniel-Henry Kahnweiler galériással: egyike azon két nőnek, akikkel a galériás valaha szerződést kötött.
1952 Gilot első önálló kiállítása a Galerie Louise Leirisben. Első általa „valódi művekként” értékelt litográfiáit elkészíti a Mourlot Műhelyben. A pozitív visszajelzések bátorítják őt a folytatásra, palettája kiszínesedik. Más külföldi galériák is felkeresik.
1953 Gilot és Picasso útjai véglegesen szétválnak, szeptemberben Gilot a gyerekekkel felköltözik Párizsba.
1955 Gilot összeházasodik Luc Simonnal.
1956 Megszületik Aurélia nevű lánya.
1957 Újra találkozik a Párizsba véglegesen letelepedő Rozsdával. Picasso nyomása ellenére a párizsi Galerie Coard szerződést köt Gilot-val.
1959 A Mourlot Műhely meghívását elfogadva újabb litográfiai sorozatokat készít.
1960-62 Gilot először jár az Egyesült Államokban, ’61 végén elválik Luc Simontól.
1964-1968 ’64-ben megjelenik több nyelven az Életem Picassóval című könyve. Gilot egy chelsea-i művészstúdióhoz jut a londoni Tate Gallery igazgatójának ajánlására. Számos kiállítása nyílik Amerikában és Angliában.
1969 Találkozik Dr. Jonas Salkkal, ’70-ben összeházasodnak. Gilot kiköltözik Amerikába, de gyakran jár haza Párizsba.
1975 Megjelenik második fontos könyve: A tekintet és a maszk, melyben saját művészi fejlődését ecseteli (időközben kiadják két verseskötetét is, saját illusztrációkkal gazdagítva).
1977 Rozsda Endre meglátogatja Amerikában, közös kiállításaik nyílnak La Jollában és New Orleansban.
1978 Új pecsétszerű monogram jelenik meg képei aláírásaként. Kitüntetik a Francia Köztársaság Ordre des Arts et Lettres tiszti fokozatával.
1980-86 A „lebegő festmények” időszaka. Sorra követik egymást fontosabbnál fontosabb (retrospektív) kiállításai, többek között a Musée Picassóban. ’82-ben doktori fokozatot (Honoris Causa) szerez a New York-i Hofstra Universityn.
1988 Kitüntetik a Francia Köztársaság Ordre des Arts et Lettres parancsnoki fokozatával.
1990 Megjelenik Matisse és Picasso – barátság a művészetben című könyve (USA, 1992: F).
1995 Meghal Jonas Salk. Férje halálát követően Gilot La Jollából (CA | USA) New Yorkba költözik. A New York-i National Academy of Design tagjává választják.
1996 Kitüntetik a Francia Köztársaság Nemzeti Érdemrendjének tiszti fokozatával. Megjelenik az 1946, Picasso és az újra felfedezett Mediterráneum című könyve (F).
1998 Gilot először utazik Budapestre Rozsda Endre Műcsarnokbeli retrospektív kiállítására.
2000 Gilot első kiállítása a budapesti Várfok Galériában, egy hosszú távú együttműködés első állomásaként. Megjelenik a hatvan évnyi munkásságát átölelő első nagy monográfiája.
2004 Megjelenik a Picassóval az arénában című könyve (F), Magyarországon egy évvel később kerül kiadásra.
2009 Kitüntetik a Francia Köztársaság Becsületrendjének tiszti fokozatával.
2010 Már ebben az évben több retrospektív kiállítása nyílik az Egyesült Államokban (itt korai munkáiból), Japánban (Fondation Chanel | Nexus Hall, Tokyo; Kasama Nichido Museum of Art, Kasama City), Szlovéniában (Lendvai Vármúzeum) és Magyarországon (Pécsi Kisgaléria).
2011 A Kunstsammlungen Chemnitzben (D) rendezett kiállítása mellett a Várfok Galéria megújult terében nyílik egy nagyjából 50 műből álló, retrospektív-jellegű kiállítása papírmunkákból. Françoise Gilot 90. születésnapját ünnepli.
2012 A világ egyik vezető galériája, a New York-i Gagosian Gallery közös kiállítást rendez Gilot és Picasso alkotásaiból, Picasso and Françoise Gilot: Paris-Vallauris 1943-1953 címmel.
2015 Két könyv is megjelenik Françoise Gilot-ról: a Die Frau, die nein sagt (A nő, aki nemet mond) először németül, majd angol fordításban is kiadásra kerül. Valamint a Lisa Altherrel közösen írt About Women: Conversations Between a Writer and a Painter (A nőkről: Beszélgetés egy író és egy festő között) szintén napvilágot lát. Az év elején a Várfok Galéria nagy sikerrel mutatja be Gilot alkotásait az art KARLSRUHE német nemzetközi vásáron.
Együttműködés az American Ballet Theatre-rel: Gilot egy monumentális alkotást tervez az After Effect című darabhoz.
2016 Françoise Gilot munkái folyamatos sikereket érnek el a Sotheby’s aukcióin. Júniusban a Várfok Galériában nyílik kiállítása.
2018 A Várfok Galéria kiállításával párhuzamosan a TASCHEN Kiadó gondozásában Françoise Gilot. Three Travel Sketchbooks: Venice, India, Senegal címmel megjelenik a művész velencei, indiai, szenegáli vázlatfüzeteit feldolgozó kiadvány.
2019 Kiállítása nyílik a New York-i Elkon Galleryben és a New Orleans-i MacGryder Galleryben
2021 A londoni Sotheby’s „(Women) Artists” aukcióján, mely az elmúlt 400 év legjelentősebb nőművészeit vonultatja fel, Gilot „Paloma gitárral” című 1965-ös festménye rekord áron, több mint 1 millió euróért talál gazdára, ezzel a mű az aukció legdrágábban eladott képévé vált. Megjelenik Annie Maïllis Pablo Picasso és Françoise Gilot című dokumentumfilmje.
Gilot századik születésnapját ünnepli a világ: megnyílik a Musée Estrine kiállítása Saint-Rémy-de-Provence-ban, konferenciákat rendeznek a párizsi Musée de Montmartre-ban és a New York-i FIAF Francia Intézetben. November 26-án, Gilot századik születésnapján megnyílik a Várfok Galéria budapesti és a Christie’s hongkongi kiállítása, majd jövőre Amerikában folytatódik a centenáriumi év.