
2017. március 24. - április 22.
• • • • •
Szirtes János (1954, Budapest) a pozsonyi és budapesti művészeti főiskolán végzett akadémikus tanulmányai mellett a kor alternatív-informális művészeti műhelyeinek, például az Indigo-csoportnak is tagja volt. A Csoport inderdiszciplináris gondolkodásmódja azóta is meghatározó jellemzője Szirtes munkásságának. A magát „absztrakt festőnek és realista performernek” valló művész számára a festészet maga is egy gesztus, ami – ha nem is performansz, de – mindenképpen akció, mely felfogás képein szinte kézzelfogható. Az eltérő műfajokból érkező inspiráció Szirtes munkafolyamatán belül nem csupán a különböző médiumok és technikák alkalmazásában jelenik meg, hanem akár egy kétdimenziós festményén is megfigyelhető. Képi alkotásai egy mozgásban megragadott esemény lenyomatai, a művészi akció képben rögzítve.
Szirtes Jánost művészeti érdemeinek elismeréseként többek között 1990-ben Munkácsy-díjjal, 2009-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjével tüntették ki. Munkái olyan jelentős közgyűjteményekben kaptak helyet, mint például az aacheni Ludwig Múzeum (D), a svéd Upplandsmuseet, a budapesti Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, a pécsi Janus Pannonius Múzeum, stb. A világ számos pontján mutatta már be performanszait, 2013-ban például Japánban a NIPAF’13 Nemzetközi Performance Fesztiválon képviselte hazánkat a nyolc külföldi meghívott művész egyikeként.
A Várfok Galériában kiállításával párhuzamosan a szentendrei Művészeti Malomban április 8-án nyílik Bukta Imre, feLugossy László és Szirtes János közös nagy kiállítása Levitáció címmel. A tárlat Szirtes Jánosnak elsősorban az installatív műveibe enged majd betekintést.